• اخبار

فعالیت بانوان در کانون‌های مساجد یک امر مهم و غیر قابل اجنتاب است

فعالیت بانوان در کانون‌های مساجد یک امر مهم و غیر قابل اجنتاب است
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: موضوع فعالیت بانوان درکانون‌های مساجد برای ما مهم است چرا که رویکرد کانون‌های مساجد در برنامه‌های خود «خانواده محور» است و مهم‌ترین رکن‌ خانواده «زن» است.

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد عالی‌کانو‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، مشاور وزیر ارشاد و دبیر این ستاد در نشست هم‌اندیشی رابطین ‌خواهر کانون‌های مساجد کشور با اشاره به اهمیت موضوع بانوان در برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون‌های مساجد گفت: بحث «بانوان» از مباحث مهم و یکی از دغدغه‌های نظام در عرصه فرهنگی است. اما این مسئله ‌که حضور بانوان در برنامه‌های‌کانون‌ها به چه شکل باشد؟ مسئله‌ای است که باید برای آن ساز وکاری تعیین شود. اینکه فعالیت خواهران در کانون‌ها و مساجد چگونه و تحت چه قالبی انجام شود؟

 

وی تصریح کرد: اصل حضور بانوان در کانون‌های مساجد امری پسندیده است و قابل چشم‌پوشی نیست. اما این  اصل، نیاز به تعریف جایگاه و تعیین مدل ویژه‌ای دارد که این مدل با ساختار هویتی زن، جایگاه او در خانواده و همچنین مقتضّیات فرهنگی جامعه ما سازگار باشد.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: امروز ما 24 هزار مسئول کانون در سراسر کشور داریم در حالی که تنها 7 درصد از این تعداد از خواهران هستند.

 

حجت‌الاسلام ارزانی در‌ بخشی از سخنان خود با بیان این که بحث بانوان برای ما مهم است تاکید کرد: این اهمیت به چند دلیل است نخست این که رویکرد کانون‌های مساجد در فعالیت‌ها و برنامه‌های خود «خانواده محور» است و مهم‌ترین رکن‌ خانواده  نیز، «زن» است. اگر بحث تاثیرگذاری در خانواده را بررسی کنیم طبق تحقیقات علمی و روان‌شناسی، میزان تاثیرگذاری مردان در خانواده20 درصد است در حالی که این میزان در زنان80 درصد است.

 

وی ادامه داد: دلیل دیگر اهمیت این موضوع این است که در بحث آسیب‌های اجتماعی که امروز یکی از دغدغه‌های نظام است باز بحث بانوان از جایگاه ویژه‌ای‌ برخوردار است. همچنین در مسئله ساماندهی نسل نوجوان وجوان باز حضور بانوان موضوعیت دارد.

 

مشاور وزیر تصریح کرد: ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تا کنون گام‌های خوبی برداشته است اما در حوزه بانوان هنوز به جایگاه مطلوبی دست نیافته‌ایم. کارشناسان و رابطان خواهر ما در کشور باید در زمینه بهترین  مدل فعالیت خواهران در کانون‌های مساجد و هویت‌بخشی به این فعالیت‌ها، راهکار و پیشنهادات خود ارائه دهند.

 

نشست هم‌اندیشی‌رابطین‌خواهر کانون‌های مساجد کشور بعد از ظهر امروز با حضور حجت‌الاسلام ارزانی، دبیر ستاد، سعید سعادتی سرپرست معاونت فرهنگی، حجت‌الاسلام روحانی مسئول کانون‌های مساجد استان قم، جلایری مسئول امور بانوان ستاد و رابطان خواهر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در محل این ستاد برگزار شد.

 

در حال حاضر تعداد 900 رابط منطقه‌ای و12هزار رابط کانونی خواهر در مساجد کشور فعالیت می کنند. همچنین قریب به 1309 نفر از مدیران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از بین خواهران هستند.         

 

 

پایان پیام/   

 

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500