• اخبار

جذب عموم جوانان و نوجوانان به مساجد نشانه زنده بودن کانون‌های مساجد است

جذب عموم جوانان و نوجوانان به مساجد نشانه زنده بودن کانون‌های مساجد است
استاندار خراسان شمالی، فلسفه تشکیل کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را جذب عموم جوانان و نوجوانان به این مراکز عنوان کرد نه فقط جوانان مسجدی و گفت: اگر این توفیق حاصل شود، به معنای زنده بودن کانون‌هاست.

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی در دیدار مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با اشاره به وجود افزایش آمار، رویدادها و فعالیت‌ها و ارتقای شاخص‌ها تصریح کرد: لازم است امکانات و فعالیت‌ها در این استان که حدود نیمی از جمعیت ساکن روستاها هستند، به روستاها و مراکز بخش‌ها گسترش یابد.

 

وی، ساخت مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان راز و جرگلان را اولویت نخست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان و تاکید کرد: در بخش کتابخانه‌ها هم لزومی ندارد در تمام روستاها کتابخانه ساخته شود بلکه می‌توان از ظرفیت بخشداران، شوراها و دهیاری ها و کانون‌های مساجد بهره گرفت.

 

نماینده دولت در خراسان شمالی، بر لزوم بازنگری در سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص چاپ و نشر و خریداری منابع برای کتابخانه ها تأکید کرد و گفت: به منظور رونق هر چه بیشتر کتابخانه های سطح استان می بایست از مردم در راستای کتاب‌های مورد علاقه آنها مطالبه‌گری کرد.

 

شجاعی، همچنین بر این نکته تاکید کرد که فلسفه تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد جذب عموم جوانان و نوجوانان به این مراکز است نه صرفا جوانان مسجدی و ادامه داد: می‌بایست شرایط حضور و جذب جوانان را در کانون‌ها فراهم کرد تا به مرور زمان، مسجدی شوند و زمام امور فرهنگی و هنری جامعه را به تدریج به دست بگیرند و اگر این توفیق حاصل شود، به معنای زنده بودن کانون هاست.

 

استاندار خراسان شمالی، حمایت خود را از واگذاری هر چه بیشتر امور فرهنگی و هنری استان به بخش خصوصی اعلام کرد و گسترش خدمات فرهنگی، هنری و ورزشی در محلات حاشیه‌ای شهرها و به ویژه روستاها را هم لازمه برقراری عدالت در این بخش و زمینه ساز کاهش معضلات اجتماعی و ناهنجاری های احتمالی دانست.

 

شجاعی، لزوم حفظ و مستندنگاری آداب و رسوم و سنن بومی و محلی استان را هم یادآور شد و گفت: باید تلاش شود با جلب نظر وزارتخانه، دبیرخانه دائمی رویدادهای مطرح فرهنگی و هنری ملی در این استان استقرار یابد تا به تدریج، این استان و شهرستان یاد شده به شکل تخصصی در این حوزه ها مطرح شود.

 

وی از برگزاری نشست عمومی با اصحاب فرهنگ و هنر استان استقبال کرد و درباره برنامه های قرآنی هم تاکید کرد: باید تعلیم قرآن به ویژه ترجمه و تفسیر آن از سنین پایه آغاز شود تا تحول در زندگی افراد را شاهد باشیم و برنامه های ما در این حوزه هم خروجی ملموس و محسوس داشته باشد.

 

مقام عالی دولت در استان همچنین تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی و هنری باید در چارچوب ارزشی تعریف شده نظام و با حساسیت بالای مدیران این حوزه برگزار شود.

 

وی اضافه کرد: تاکید دارم که رویدادهای فرهنگی و هنری در استان اگرچه از سوی شهرداری یا دستگاه های دیگر برنامه ریزی شود، اما نباید بدون هماهنگی و نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شود.

 

شجاعی همچنین حمایت خود را از پیگیری برقراری پروازهای حجاج از فرودگاه بجنورد اعلام کرد و از رایزنی در این خصوص خبر داد.

 

در این دیدار همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، مدیر حج و زیارت، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی و مسئول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد این بخش ها پرداختند.

 

 

پایان پیام/

 

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۹ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۵۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500