• اخبار

دو هزار کانون جدید در مساجد کشور فعال خواهد شد

دو هزار کانون جدید در مساجد کشور فعال خواهد شد
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشورگفت: تاکنون ۲۳ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد کشور در سامانه سجا ثبت شده و تا پایان امسال دو هزار کانون دیگر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 

 

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی در حاشیه جشنواره عکس «روستا، زندگی» در روستای پیریوسفیان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهمیت برنامه‌های فرهنگی در روستاها اظهارداشت: برگزاری جشنواره‌ها در شناسایی استعداد هنرمندان روستایی بسیار موثر است و می‌تواند نقش مهمی در تقویت نشاط در این مناطق هم داشته باشد.

 

وی بیان کرد: یکی از مولفه‌ها در جوامع پیشرفته سرمایه‌های اجتماعی است که باید آن را مهم بدانیم و برگزاری چنین جشنواره‌هایی موجب افزایش مشارکت اجتماعی مردم شده و مردم حس می‌کنند هیچ فرقی بین آنها و شهرنشینان نیست و آنها نیز می‌توانند از منابع موجود کشور برخوردار شده و استفاده کنند.

 

فعالیت فرهنگی در روستاها توسعه می یابد

حجت‌الاسلام ارزانی تصریح کرد: با نگاهی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد با افزایش اعتبارات حوزه روستایی امیدواریم بتوانیم برنامه‌های فرهنگی بیشتری را در عرصه‌های مختلف برگزار کنیم.

 

وی بیان کرد: اعتبارات فرهنگی روستایی در وزارت ارشاد از سال گذشته تاکنون ۱۸ برابر شده و امیدواریم در سال آینده نیز این اعتبارات بیشتر شود.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: با محدودیت اعتباری که درکشور داریم رویکرد توجه به امور فرهنگی روستاها بسیار ارزشمند است و ما هم باور داریم که باید امکانات در روستاها هم توزیع شود تا بتوانیم هنرمندان مستعد را در همه اقصی نقاط کشور شناسایی کنیم.

 

ارزانی گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی‌و هنری، تعزیه و سوگواره‌های مختلف در روستاها می تواند به شکوفایی استعدادها منجر شده و نشاط لازم را نیز در این روستاها ایجاد کند.

 

وی اظهارداشت: حتی هنر سینما و فیلم کوتاه باید به سمت روستاها برود تا زیرساخت‌های لازم را در همه مناطق ایجاد کنیم تا به شکوفایی استعدادهای هنری روستاها نیز منجر شود.

 

ارزانی در خصوص اعتبارات روستایی هم گفت: امسال بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبارات روستایی پیش بینی شده است که سال آینده به ۴ میلیارد تومان خواهد رسید.

 

۲۳ هزار کانون فرهنگی مساجد در کشور فعال است

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مشاجد کشور تصریح‌کرد: در حال حاضر  ۲۳ هزار کانون فرهنگی مساجد در سامانه سجا ثبت کرده اند و تعداد اعضای فعال کانون‌ها نیز بیش از یک میلیون و۵۰۰ هزار نفر است.

 

وی گفت: تا پایان سال دو هزار کانون دیگر به در مساجد راه اندازی خواهد شد که این مجموعه‌های فرهنگی به ۲۵ هزار کانون خواهد رسید. امیدواریم فعالان کانون‌ها نیز به دو میلیون نفر افزایش یابد.

 

اجرای سرود ۴۰ هزار نفری توسط کانون‌های مساجد

ارزانی درخصوص مهمترین برنامه‌های کانون در دهه فجر اظهارداشت: فاخرترین برنامه دهه فجر اجرای سرود «خمینی ای امام» و «ای ایران» توسط گروه ۴۰ هزار نفری فعالان کانون‌های مساجد به مناسبت ورود حضرت امام به کشور است که این گروه‌ها در استان‌ها با ۴ هزار نفر، سه هزار، یک هزارنفر  و ۶۰۰ نفر هم اجرای برنامه داشتند.

 

وی بیان کرد: مجموعا ۴۰ هزار نفر هم نوا و همصدا در دهه فجر سرود جمهوری اسلامی را سر دادند.

 

ارزانی گفت: برای سال آینده تلاش می‌کنیم در حوزه ستادی بیشتر کار کنیم و جشنواره‌ها، سوگواره ها و برنامه‌های هنری را از داخل کانون‌ها به سمت استان‌ها و شهرستان‌ها سوق دهیم.

 

وی اضافه کرد:۲۰ درصد اعتبارات سال آینده را برای مرکز و ۸۰ درصد را به شهرستان‌ها اختصاص خواهیم داد.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور تصریح کرد: موضوع آسیب‌های اجتماعی ازدغدغه‌های ما درکانون مساجد است و امیدواریم با برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی و واقعی و تقویت برنامه‌های هنری در دل مساجد برای کاهش آسیب‌ها گام برداریم.

 

 

پایان پیام/ 

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500