• اخبار

کانون‌های مساجد می‌توانند نقش بسزایی‌ در توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشند

کانون‌های مساجد می‌توانند نقش بسزایی‌ در توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشند
رحیم خاکی گفت: مسابقات قرآن مدهامتان اتفاق خوبی است و می‌تواند به تنهایی نقش بسزایی در پیشرفت و اعتلای قرآن در میان جوانان ایفا کند.

 

 

به‌ گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «رحیم خاکی» با اشاره به سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد درباره نتایج حاصل از تاسیس کانون‌های قرآن مساجد گفت: این کانون‌ها بیشتر از مربیان و اساتید جوان استفاده می‌کنند و افرادی مثل من به عنوان یک معلم قرآن کمتر توفیق داشته‌ایم. فکر می‌کنم تعامل کانون‌ها با مربیان و اساتید قرآن باید بیشتر شود.

 

این استاد برجسته قرآن گفت: حضور مربیان و اساتید مطرح قرآنی در حیطه آموزش قرآن درکانونهای مساجد بسیار اتفاق خوبی است، با قابلیتی که مساجد دارند می‌توانند با استفاده از اساتید قرآن در کانونهای فرهنگی و هنری مساجد بهتر از این عمل کنند.

 

خاکی اظهارداشت: در توسعه فرهنگ قرآنی طبیعتا کانون‌های مساجد نقش بسزایی دارند و به هر حال همه ثروت و دارایی معنوی کشور در طول تاریخ معاصر، از اوایل انقلاب، دفاع مقدس تا به امروز همه تربیت یافته مساجد هستند. مساجد همیشه محور فعالیت فرهنگی بوده‌اند و حداقل دهه 60 خیلی خوب کار کردند و می‌توان با جرأت گفت که دهه موفقی بوده است.

 

وی تاکیدکرد: قطعا فعالیت کانون‌های مساجد دارای مدیریت کلان در سطح کشور است و مدیریت راهبری اصلی این فعالیت‌ها حتما دارای ساختار از پیش تعیین شده است، مسئولین این مهم باید با همفکری و هم‌افزایی با سازمان‌های فعال حوزه قرآن کار را بهتر از خروجی امروز انجام دهند.

 

وی ادامه داد: برای برنامه‌ریزی قرانی درکانون‌های مساجد باید شورایی وجود داشته و اگر اهتمام لازم وجود داشته باشد همه فعالان قرآنی حاضرند دست در دست هم کمک‌کنند تا بتوان از قابلیت‌های مختلف کانون‌های مساجد استفاده لازم را برد.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسابقات قرآن مدهامتان توانسته به نتایج مطلوبی در عرصه تربیت نسلی قرآن محور برسد گفت: مدهامتان اتفاق خوبی است و من از تعدد مسابقات حمایت می‌کنم و اعتقاد دارم که هر کدام از این نوع مسابقات می توانند به تنهایی نقش بسزایی در پیشرفت و اعتلای قرآن ایفا کنند. علی‌رغم صحبت بعضی از دوستان که این مسابقات را تاثیرگذار نمی دانند من این مسابقات و مسابقات مشابه آن را بسیار بسیار تاثیرگذار می دانم، قرار نیست که این مسابقات برای افراد 40 و 50 ساله نقشی ایفا کند، این مسابقات برای نوجوان و جوان طراحی شده است.

 

این عضو جامعه قرآنی کشور اذعان کرد: طبیعتا با آن روحیه تلاش و هیجانی که در قشر نوجوان و جوان موجود است این مسابقات بهترین زمینه برای ابراز توانمندی آنها خواهد بود و انگیزه ای ایجاد می‌کند که تا در کلاس‌های قرآن شرکت کنند و سطح توانمندی خود را افزایش دهند. نکته‌ای که بعضی به آن معتقدندکه روخوانی و روانخوانی مناسب نیست و باید به مفاهیم قرآن اهمیت بیشتری دهیم برعکس، من معتقدم این موضوعات برای قشر نوجوان و جوان لازم و ضروری است.

 

وی با بیان اینکه روخوانی و روانخوانی قدم ابتدایی برای کسب معارف قرآن است تاکید کرد: بحث تدبر در قرآن و یادگیری فهم و عمل به آن مراحل بعدی است که طبیعتا اگر پله اول نباشد مطمئنا پله های بعدی هم متصور نخواهد بود، مدهامتان با همه نقاط ضعف و قوتی که دارد یک اقدام مهمی است که باید ادامه پیدا کند.

 

وی خاطرنشان کرد: نقش راهبردی مسجد بر کسی پوشیده نیست، فعالیت فرهنگی در راس آن فعالیت های قرآنی در این زمینه بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد، اگر تصمیم گیران کلان بر فعالیت راهبری فرهنگی مساجد اهتمامی داشته باشند همه حاضر هستیم از هیچ تلاشی کوتاهی نکنیم.

 

 

پایان پیام/ 

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۱۵
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500