• اخبار

اقدامات دبیرخانه کانون‎های مساجد ماندگار است

اقدامات دبیرخانه کانون‎های مساجد ماندگار است
معاون استاندار قم گفت: اقدامات دبیرخانه کانون‎های مساجد بسیار خوب و ماندگار است.

 

 

به‌‌‌گزارش‌ روابط‌ عمومی ستاد هماهنگی‌کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد کشور «سید محمدرضا هاشمی» معاون استاندار و «عطاء الدین قاسمی» مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری از دبیرخانه کانون‌های مساجد قم بازدید کردند.

 

هاشمی با ابراز خرسندی از برنامه های صورت گرفته توسط دبیرخانه کانون های مساجد گفت: آقای روحانی از مدیران برنامه محور هستند که کارهای بسیار خوبی را در به سرانجام رسانده اند.

 

وی افزود: به مسئولان دبیرخانه کانون های مساجد خداقوت و دست مریزاد می گویم چرا که کارهای ماندگاری را انجام داده اند.

 

معاون استاندار با اشاره به اینکه توجه به مساجد پس از پیروزی انقلاب پررنگ بود، تأکید کرد: در آن زمان امکانات خاصی در منازل نبود و جوانان وقت خود را در مساجد می گذراندند اما هم اکنون تکنولوژی پیشرفت فراوانی داشته و حضور جوانان در مساجد کمتر شده است.

 

وی خاطرنشان ساخت: یکی دیگر از تفاوت ها در اینست که مردم در گذشته به دنبال روحانیان بودند اما هم اکنون این روحانیان هستند که باید به دنبال مردم به ویژه جوانان باشند تا بتوانند توطئه های دشمنان را خنثی کنند.

 

هاشمی ادامه داد: رویش جوانان در بحث دینی بسیار پررنگ است و کانون های مساجد می توانند نقش مهمی در جذب جوانان ایفا کنند.

 

وی اظهار داشت که اگر بسیج و کانون مسجد و روحانی مسجد با یکدیگر هماهنگ بوده و همکاری کنند، نتایج و ثمره های بزرگی بدست می آید.

 

معاون استاندار درباره دغدغه دولت نسبت به برطرف شدن ناهنجاری های اجتماعی گفت: بودجه 6 میلیارد تومان برای آسیب های اجتماعی در اختیار استانداری قرار گرفته است و گرچه مبلغ اندک است  اما باید اقدامات بزرگی انجام دهیم.

 

وی به اهمیت سواد رسانه ای اشاره کرد و افزود: استفاده از تکنولوژی های جدید به مدیریت نیاز دارد و برگزاری دوره سواد رسانه ای توسط دبیرخانه کانون های مساجد از اقدامات بسیار خوب در این زمینه به شمار می آید.

 

هاشمی ادامه داد: دشمن با ضربه زدن به قم درصدد ضربه زدن به انقلاب است بنابراین باید جوانان را جذب کنیم  کارهای فرهنگی و دینی و ورزشی گسترده ای انجام دهیم.

 

وی خواستار گزارش‌دهی مستمر دبیرخانه کانون های مساجد شد و تأکید کرد که این مساله از اهمیت فراوانی برخوردار است تا مردم در جریان فعالیت های صورت گرفته قرار گیرند.

 

معاون استاندار در بخش پایانی سخنان خود گفت: هنر اینست که با حداقل امکانات، کارهای بزرگ و جهادی انجام داد. ما باید نشاط اجتماعی را برای جوانان تدارک ببینیم زیرا جوانان ما پاک هستند و باید از توطئه های دشمن در امان بمانند.

 

در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید روحانی» ضمن ارائه گزارشی از کانون‌های مساجد گفت: تشکیل کانون‌های فرهنگی مساجد در سال 71 در شورای عالی فرهنگ تصویب شد. هدف از تاسیس این کانونها نیز مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن بود.

 

مسئول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد قم افزود: کانون‌های مساجد در سال های اخیر در زمینه کیفی و کمی رشد چشمگیری داشته است به گونه ای که هم اکنون بیش از 25 هزار کانون مسجد در کشور وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: ثبت کانون های مساجد در سال های اخیر تنها بر اساس ثبت در سامانه امکان پذیر است و استان قم تنها استانی است که همه کانون های آن ثبت شده است.

 

روحانی با اشاره به اینکه بودجه و امکانات نیز بر اساس ثبت در سامانه توزیع می شود، اظهار داشت: هم اکنون بودجه بر اساس برنامه ها به کانون های مساجد داده می شود و همچنین کانون ها برنامه محور شده اند نه فرد محور.

 

وی ادامه داد: ساماندهی کانون های مساجد و برنامه های آنها کار آسانی نبود اما توانستیم با آموزش های مختلف، گروه های قوی و کارآمدی را تشکیل داده و برنامه های خوبی اجرا کنیم.

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد قم خاطرنشان ساخت: ادارات کل برنامه های خود را به دبیرخانه کانون های مساجد می سپارند زیرا به ما اعتماد دارند. شعار همیشگی ما اینست که انتظار کمک مسئولان را داریم اما هیچگاه منتظر آنها نمانده و کار خود را به صورت جهادی انجام می دهیم و در انتظار ماندن بودجه نمی مانیم.

 

اوقاف فراغت در قم جدی گرفته نشده است

سپس حجت‌الاسلام «اسدالله کریمی» با انتقاد از بی توجهی به اوقات فراغت در قم گفت: ستاد اوقات فراغت در قم جدی گرفته نشده است و امیدواریم استانداری به این مساله توجه ویژه ای داشته باشد.

 

قائم مقام دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم افزود: گرچه قم همه چیز است اما خیلی چیزها در قم وجود ندارد و خلأها و ناهنجاری هایی هستند که باید برطرف شوند.

 

وی تأکید کرد که کانون های مساجد بزرگترین تشکل در مساجد به شمار می آید و بیش از 600 کانون مسجد در استان وجود دارد که باید از این تشکل به بهترین شکل ممکن برای برطرف کردن این خلأها استفاده کرد.

 

کریمی بیان داشت: استان قم از ظرفیت ارگان های مختلف برای پر کردن اوقات فراغت استفاده نکرده است و گاهی که کانون های مساجد درصدد حل این مشکل است با مانع مواجه می شود.

 

وی انجام کارهای فرهنگی در روستاها را ضروری دانست و ادامه داد: عدم ارتباط فرهنگی با کانون های مساجد یکی از مشکلاتی است که در راستای تحقق این مساله مشاهده می شود.

 

قائم مقام دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد از عدم وجود مراکز آموزشی به عنوان یکی دیگر از مشکلات یاد کرد و گفت: مراکز آموزشی که بتوان در آنها کار آموزشی انجام داد در قم کم هستند و این یک خلأ به شمار می آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه های آموزشی انجام گرفته توسط دبیرخانه کانون های مساجد قم پرداخت.

 

معاون استاندار و مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در بخش پایانی این دیدار از بخش های مختلف دبیرخانه کانون های مساجد بازدید کرده و در جریان فعالیت های این بخش ها قرار گرفتند.

 

پایان پیام/

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ۱۷:۰۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500