• اخبار

توسعه قرآنی محور فعالیت‌های کانون‌های مساجد باشد

توسعه قرآنی محور فعالیت‌های کانون‌های مساجد باشد
دبیر شورای توسعه قرآن کشور گفت: توسعه قرآنی باید محور فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد قرار گیرد چرا که این امر نقش کلیدی را در این راستا ایفا می‌کند.

 

 

به‌‌‌گزارش‌ روابط‌ عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه قرآن کشور، در مراسم اختتامیه سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان که در مجتمع فرهنگی اقامتی آفتاب ولایت برگزار شد، خاطرنشان کرد: کانونهای فرهنگی هنری مساجد باید به توسعه قرآنی مساجد نیز توجه داشته باشند و این موضوع مهم را در اولویت‌ فعالیت‌های خود قرار دهند. همچنین باید در راستای ترویج معارف قرآن تلاش جدی داشته باشند این در حالی است که توسعه قرآنی مساجد مهمترین محور کانون‌ها و نکته کلیدی است.

 

وی اظهار کرد: در واقع رویکرد اصلی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید در راستای کشف استعدادهای قرآنی مساجد و تولید محصولات قرآنی باشد. امیدواریم که با تعاملات ساختاری که در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روی داده است شاهد اتفاقات بهتری در این زمینه باشیم.

 

دبیر شورای توسعه قرآن کشور گفت: راهبرد اصلی جمهوری اسلامی ایران در امر کانون‌داری و مسجدداری این است که همه انسان‌ها احساس حضور دائم در مسجد داشته باشند چرا که مومن هنگامی که به دنبال معیشت زندگی می‌رود روحش در مسجد می‌ماند تا زمانی که مجددا به مسجد بازگردد. به گونه‌ای که قلب مومن هیچگاه از مسجد خالی نمی‌شود چرا که مسجد قرارگاه دائمی مومن بوده و با توجه به اینکه قرآن هم کتاب دائمی اهل ایمان است لذا به این امر منجر می‌شود که مومن لحظه‌ای از بیت‌الله و کلام‌الله غافل نشود.

 

محمدی ادامه داد: این نکته بسیار مهمی است که شرکت‌کنندگان در مسابقات مدهامتان به آن توجه دارند و می‌توان این امر را در وجود آنان احساس کرد.


دبیر شورای توسعه قرآن کشور بیان کرد: فعالیت‌های خوبی در زمینه ترتیل، روخوانی و حفظ انجام شده اما باید به مقوله حفظ نگاه دیگری داشته باشیم چرا که مقام معظم رهبری نیز به این مهم اشاره داشته‌اند، بنابراین اگر ما به این امر مهم بیش از پیش توجه نشان دهیم جامعه‌ای رو به پیشرفت خواهیم داشت.

 

وی اظهار کرد: این در حالی است که حافظ معمولا حامل و عامل پیام قرآن است و سه مثلث را با یکدیگر شکل می‌دهد. در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد این سه نقطه را باید مد نظر داشته باشیم.

 

محمدی با اشاره به نامی که برای این مسابقات در نظر گرفته شده اظهار کرد: در واقع مدهامتان مصداق دنیایی مسجد و قرآن است. تجلی این دو امر نیز مسجد و قرآن بوده و با توجه به پیوستگی عمیقی که بین این دو وجود دارد می‌توان به این موضوع که مسجد به عنوان خانه خدا و نقطه‌ای که محل عبودیت است، پی برد.

 

دبیر شورای توسعه قرآن کشور با بیان اینکه در مسجد بناست خداوند میزبان باشد که وسیله میزبانی او نیز همان قرآن است، خاطرنشان کرد: در واقع پیوستگی عمیقی بین بیت‌الله و کلام‌الله وجود دارد که باید به آن توجه داشت. مسجد دارای چندین کارکرد است که مهم‌ترین آن دارالذکر، دارالعلم و دارالفکر بودن است.

 

وی خاطرنشان کرد: در این میان ممکن است این سوال مطرح شود که نسبت مومن با مسجد چه چیزی می‌تواند باشد؟ در این خصوص باید به روایتی که به ما می‌گوید که مومن در مسجد مانند ماهی است، توجه کرد.

 

محمدی عنوان کرد: با توجه به اینکه امروز ۵ هزار موسسه قرآنی در کشور وجود دارد، یکی از سوالات جدی که به میان می‌آید این است که آیا بناست که موسسه‌ها جایگزین مساجد شوند؟ این در حالی است که موسسات قرآنی نماد تحقق بخش جمهوری اسلامی هستند به عبارت دیگر برای توسعه فعالیت های قرآنی در نظام جمهوری اسلامی، مردم رکن اساسی این موضوع هستند.

 

دبیر شورای توسعه قرآن کشور اظهار کرد: چیزی که در موسسات باید مورد توجه باشد این است که آموزش‌هایی که در مسجد امکان ندارد و نیازمند کارهای ویژه‌تری هستند، موسسات قرآنی به عنوان نقش متمم و مکمل در این راستا عمل می‌کنند. هیچگاه نباید نقش مساجد را در این عرصه فراموش کرد، اما نقش موسسات هم بی تاثیر نبوده چرا که می‌تواند نقش مکملی را در این خصوص ایفا کند.

 

روح قرآن باید در کالبد جامعه دمیده شود

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» مشاور وزیر ارشاد و رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: در چهل سال دوم انقلاب آنچه که ما باید به سمتش حرکت کنیم این است که ما حاکمیت قرآن را داشته باشیم یعنی روح قرآن در کالبد جامعه دمیده شود و مدیریت ما، مدیریت قرآنی شود و قرآن را در دل جامعه وارد کنیم.

 

وی ادامه داد: بنابراین وظیفه‌ای که در این راستا بر عهده ما قرار دارد را باید به نحو مطلوبی انجام دهیم تا شاهد نتایج آن در جامعه باشیم

 

ارزانی با اشاره به مسابقات قرآنی مدهامتان، اظهار کرد: هر ساله ۱۷ هزار نفر در این مسابقات حضور داشتند اما امسال این رقم به ۳۲ هزار نفر افزایش پیدا کرده که از این تعداد ۳۱۳  نفر به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند که از این تعداد ۱۸۲ در بخش برادران و ۱۳۱ نفر در بخش خواهران شرکت کرده‌اند

 

رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: باید ۴۰ ساله اول انقلاب را باید عصر انس با قرآن دانست که در دانشگاه تمامی فعالیت‌های مربوط به قرآن آموزش داده می‌شود اما باید بدانیم که برای گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری بیانیه‌ای را عنوان کردند چه باید کرد؟ با توجه به بیانیه مقام معظم رهبری که سر لوحه همه کارهای ما است، با توجه به اینکه با بیش از دو میلیون نفر عضو در این کانون‌ها و بیشتر از ۲۳ هزار کانون ما چگونه می‌توانیم منویات رهبری را محقق کنیم و وظیفه ما در مساجد چیست؟

 

وی خاطرنشان کرد:  از جمله خصوصیاتی که امسال را با سال‌های گذشته متمایز می‌کند، بحث حضور کودکان و نوجوانان، تقویت بخشی بحث هنری، بهره‌گیری از داوران جوان و بین‌المللی، بحث الکترونیکی کردن کلیه مقام‌ها و اینکه اشخاص می توانستند رتبه خود را لحظه به لحظه مشاهده کنند و اهتمام به امر آموزش در کنار برنامه‌ها، را می توان نام برد .

 

 

پایان پیام/ م

روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500