• اخبار

امام رضا(علیه السلام) باید محور شورای بزرگداشت دهه کرامت باشد

امام رضا(علیه السلام) باید محور شورای بزرگداشت دهه کرامت باشد
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: نمی‌توان دهه کرامت را با نام امام رضا(ع) تشکیل داد ولی در عین حال محور بودن ایشان حفظ نشود.

به گزارش ستاد خبری دهه کرامت، «آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی» صبح امروز در دیدار با اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور، با اشاره به اینکه تمامی مبانی فکری و مناسبات اجتماعی امروز ما باید با منویات اهل‌بیت(علیهم السلام) و به ویژه حضرت امام رضا(علیه السلام) تنظیم شود، اظهار داشت: این اتفاق اگر رقم بخورد آثار و برکات آن در زندگی‌ فردی و اجتماعی همه ما احساس می شود. 


وی ادامه داد: از زمان آغاز به کار شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت بنده شخصا بروی این موضوع تاکید کردم که نمی‌توان دهه کرامت را با نام امام رضا(علیه السلام ) تشکیل داد ولی در عین حال محور بودن ایشان حفظ نشود.


نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: تمام آستان قدس رضوی خانه حضرت امام رضا(علیه السلام ) است و کل این تشکیلات وابسته به آن حضرت است، متاسفانه در گذشته شاهد برخی اختلافات بین دولت‌های وقت و آستان قدس رضوی بودیم که باعث می‌شد ارتباطات قوی و موثری در دهه کرامت شکل نگیرد.


آیت‌الله علم الهدی یادآور شد: البته در کنار آستان قدس رضوی، استانداری‌ها و شهرداری‌ها هم باید از توان و امکانات خود برای برگزاری مراسم دهه کرامت بهره بگیرند تا با فشار کمتری بر دولت این موضوع انجام شود.


وی افزود: نباید فراموش کنیم که آستان قدس رضوی متعلق به ثامن الحجج است و خزانه دولت یا بیت‌المال کشور محسوب نمی‌شود، از این رو در زمان تولیت قبل در هر استان یک دفتر تاسیس شد که برنامه‌های دهه کرامت زیر نظر این دفاتر و به شکل هماهنگ با کل کشور برگزار می شد.


آیت الله علم الهدی تصریح کرد:امروز شرایط مالی کشور مساعد نیست و متاسفانه بودجه‌های فرهنگی کاهش پیدا کرده است، در کنار این شرایط خسارت‌های حاصل از سیل نیز از ثروت و دارایی کشور کم کرده، از این رو اگر دولت تقسیم و تخصیص بودجه خود را به معیشت مردم اختصاص می‌دهد امری طبیعی است و بودجه فرهنگی باید در اولویت بعدی قرار گیرد.


نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این وضعیت باید سهم مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در برگزاری برنامه‌های دهه کرامت سبک کنیم. با وجود اتفاقاتی که از آغاز امسال در کشور رخ داده است باید در مصرف بودجه صرفه‌جویی کرد، هر چند ثروت آستان قدس رضوی برای امام رضا(علیه السلام) است اما  این آستان باید با قدرت بیشتری به میدان بیاید تا قدری در هزینه‌های دولتی صرفه‌جویی شود.


وی ادامه داد: برای هزینه‌های دهه کرامت امسال باید به جا، موثر و بهتر عمل کرد، یعنی هزینه کمتر و در عین حال نتیجه بهتر را مدنظر قرار دهید، البته در کنار آستان قدس، باید استانداری‌ها و شهرداری‌ها هم از توان و امکانات خود برای برگزاری مراسم دهه کرامت بهره بگیرند تا این موضوع با فشار کمتری بر دولت انجام شود.


نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه سال جاری اولین سالی است که دهه کرامت با راهبرد مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می شود، تاکید کرد: باید یک کمیسیون در معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی تشکیل و درباره نکته‌های بیانیه گام دوم و ارتباط آن با سیره رضوی را بررسی کند تا در اجرای برنامه‌های دهه کرامت مورد توجه قرار گیرد.


آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: آنچه ابتدا در گام دوم انقلاب مطرح است موضوع توسعه و رشد علمی است، همه می‌دانیم که ثامن الحجج(علیه السلام) عالم آل محمد(صل الله علیه و آله) بود، بنابراین باید برنامه‌ها را با محوریت عالم آل محمد(ص) برگزار کرد، البته سرفصل‌های دیگری هم وجود دارد که باید در معاونت فرهنگی تبیین و تشریح شود.


وی با اشاره به تشکیل معاونت علمی در آستان قدس رضوی گفت: این معاونت حوزه‌ای غنی و پرمحتواست، بنابراین می‌توانید از امکانات آن برای حوزه‌های مختلف خود استفاده کنید، برای مثال دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، آموزش عالی و دیگر نهادهایی که با محوریت امام رضا(علیه السلام) در حال فعالیت هستند می‌توان از آنها به عنوان نمادهای بیانیه گام دوم بهره گرفت.


نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: شرایط امروز کشور به گونه‌ای است که همه به دنبال رهنمود دادن هستند، این در حالی است که تنها یک نفر باید رهنمود دهد و آن هم رهبر معظم انقلاب هستند، زیرا رهنمودهای

جامع، کامل و دربرگیرنده همه ابعاد است و نقص و کمبودی در آن وجود ندارد، ما تنها باید به سمت کارهای اجرایی و عملیاتی حرکت کنیم، متاسفانه هروقت پای عمل کردن می‌رسد هرکدام از ما نظر خود را هم در رهنمودهای رهبر انقلاب دخیل می‌کنیم.


آیت‌الله علم الهدی با ذکر آیه ولایت اضافه کرد: اشتباه همه ما در بیانیه گام دوم انقلاب این است که به دنبال تفسیر ان هستیم، در حالی که بیانیه کاملا روشن و واضح است و نیازمند  تفسیر نیست و تنها نیاز به عمل کردن و برنامه‌ریزی دارد و ما به عنوان افراد ولایت‌پذیر تنها باید به سمت اجرا حرکت کنیم.


وی در پایان گفت: در فصل اول بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی موضوع علم و آموزش مطرح است، همه ما موظفیم در رابطه با این که در طول پنج ماه گذشته در مورد آموزش و پرورش، دانشگاه و حوزه علمیه تا چه اندازه تحول ایجاد کردیم، بازنگری ای داشته باشیم. درواقع مدیران حوزه های علمیه قم و مشهد، وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم باید در این مورد توضیح دهند.پایان پیام/م
روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۸:۲۶
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500