• اخبار

کانون‌ها می‌توانند زمینه آشتی نوجوانان و جوانان با مساجد را فراهم کنند

کانون‌ها می‌توانند زمینه آشتی نوجوانان و جوانان با مساجد را فراهم کنند
حجت‌الاسلام گرجی گفت: کانون‌های مساجد با تدوین و برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی و هنری متنوع با رویکرد دینی و اجتماعی، می‌توانند زمینه آشتی نوجوانان و جوانان با مساجد را فراهم کنند.

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد کشور به نقل از فارس،  حجت‌الاسلام «مصطفی گرجی» با اشاره به نقش محوری مساجد در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در یک جامعه اسلامی و تعالی اخلاقی و معنوی آن، تصریح کرد: کانون‌های مساجد با رویکرد بهره‌گیری و توانمندسازی کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها به‌عنوان بازوهای فرهنگی و هنری مساجد، می‌توانند نقش مؤثری در ارتقاء سطح فرهنگی و اجتماعی جامعه داشته باشند.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان یزد رونق گرفتن مساجد را درگرو حضور پررنگ و فعال قشر جوان دانست و با تأکید بر ضرورت سپرده شدن مساجد به جوانان، عنوان کرد: تحقق این مهم توسعه اجتماعی و فرهنگی دینی جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

گرجی با اشاره به اینکه کانون‌های مساجد در این‌ بین با تدوین و برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی و هنری متنوع با رویکرد دینی و اجتماعی، می‌توانند زمینه آشتی نوجوانان و جوانان با مساجد را فراهم کنند، اظهار داشت: در این راستا توجه به جذابیت‌ها و نیازهای نسل جدید و برنامه‌ریزی خلاقانه ضروری است.

 

این کارشناس فرهنگی تجهیز مساجد به کتابخانه را یکی از راهکارهای اجرایی برای جذب جوانان به مساجد دانست و اضافه کرد:‌ جوانان امروز اشتیاق زیادی به خواندن رمان دارند که این قبیل مباحث را باید جدی گرفت و با معرفی هدفمند رمان‌های دینی و جذاب و برگزاری برنامه‌های جانبی در این راستا مثل جلسات هم‌خوانی کتاب و برگزاری مسابقه، علاوه بر پاسخ به نیاز آن‌ها، در مسیر رشد فرهنگی و اخلاقی آن‌ها گام برداشت.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد یزد در ادامه با تأکید بر اینکه مساجد از صدر اسلام تاکنون مسئولیت گسترش فرهنگ و هنر دینی مردم و تعالی جامعه را عهده‌دار بودند،‌ اضافه کرد: مساجد در حقیقت دادگاه رسیدگی به مشکلات مردم و محل اجماع و تصمیم‌گیری آن‌ها برای رفع نیازهای جامعه اسلامی است.

 

گرجی بحرانی بودن مساجد ازنظر محتوا را یکی از چالش‌های جدی در مدیریت فرهنگی و اجتماعی جامعه کنونی عنوان کرد و ادامه داد:‌ بحران فعلی مساجد با حضور مسئولانه و هدفمند جوانان، کودکان و نوجوانان رفع می‌شود که باید به این مهم توجه ویژه کرد.

 

وی تکرار، یکنواختی و یکسان شدن مباحث ارائه‌شده را ازجمله مشکلات محتوایی مساجد دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز‌ معمولاً فقط درب مساجد در اوقات نماز باز است و همین اتفاق باعث یکنواختی و دور شدن جامعه هدف اصلی، یعنی نسل جدید به‌عنوان آینده‌سازان کشور و جامعه، از مساجد می‌شود.

 

گرجی بابیان این‌که مسجد جایگاه همه اقشار است و تمام افراد جامعه باید بتوانند از ظرفیت‌های دینی، اجتماعی، خدمت‌رسانی و ‌ فرهنگی و هنری این مکان مقدس استفاده کنند،‌ افزود:‌ باید در این راستا تلاش شود تا زمان‌هایی که مسجد پذیرای مخاطبین و اقشار جامعه است به‌طور چشمگیر افزایش پیدا کند و علاوه بر این به محلی برای برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های مختلف برای نوجوانان و جوانان و توانمند کردن و رشد دادن آن‌ها تبدیل شود.

 

این مقام مسئول متذکر شد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید برای سنین مختلف برنامه‌های فرهنگی، هنری و آموزشی جذاب و کاربردی داشته باشند تا کودکان و نوجوانان به مساجد جذب شوند و والدین نیز با اطمینان خاطر آن‌ها را به حضور در مساجد تشویق کنند.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان یزد در پایان با اشاره مجدد به نقش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در برگزاری برنامه‌های مختلف و متنوع ویژه کودکان، نوجوانان و خانواده،‌ خاطرنشان کرد: کشف استعدادهای نهفته به همراه جذاب کردن فضای مسجد با طراحی‌ها و زمینه‌سازی‌ها مختلف ازجمله ضرورت‌های اجرایی در مساجد است.

 

 

پایان پیام/

روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500