• اخبار

ایجاد کارگروه‌های فکری در مؤسسات مردمی جهت پرورش نخبگان قرآنی

ایجاد کارگروه‌های فکری در مؤسسات مردمی جهت پرورش نخبگان قرآنی
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: یک پیشکسوت قرآنی با ضروری دانستن کارگروه‌های فکری جهت تبادل تجربیات قرآنی میان نخبگان، گفت: در حال حاضر سازمان‌ها برای شناسایی توانمندی‌های، کارگروه‌های فکری تشکیل می‌دهند که اگر این امر در مؤسسات قرآنی نیز محقق شود، نتیجه مطلوبی در پرورش نخبگان قرآنی خواهد داشت.

 

 

عبدالرسول عبائی، استاد و پیشکسوت قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، با بیان این موضوع که مؤسسات قرآنی ـ مردمی در راه توسعه فرهنگ قرآنی و همچنین جذب مستعدان قرآنی از نقوش پر رنگی برخوردار هستند، گفت: همواره مؤسسات بسیاری در زمینه قرآن و عترت در سطح جامعه فعالیت دارند که هر فرد نسبت به استعدادی که در زمینه قرآن دارد، می‌تواند به این مراکز مراجعه و مورد تعلیم و تربیت اساتید زبده قرار گیرد.

 

نخبگان جهت تعلیم و تربیت به مؤسسات قرآنی سوق داده شوند

این قاری بین‌المللی قرآن با اشاره به این مطلب که برخی از کارشناسان قرآنی معتقدند در امر جذب و شناسایی مستعدان قرآنی تنها جلسات و هیئات مذهبی کفایت دارد، اظهار کرد: جلسات و هیئات مذهبی از بدو تاریخ اسلام تاکنون نقش بسیاری در تعلیم آموزه‌های قرآنی داشته‌اند اما همواره با توجه به تغییر و تحولات جامعه و تکنولوژی در هر عرصه، لازم است تا افراد مستعد قرآنی را به سمت مؤسسات قرآنی سوق دهیم.

وی ضمن بیان مطلب فوق انجام کارگروه‌های فکری در مؤسسات قرآنی ـ مردمی جهت تبادل تجربیات قرآنی میان مستعدان قرآنی را ضروری دانست و گفت: هم‌اکنون اقلیت سازمان‌ها و نهادها برای شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یک مجموعه، کارگروه‌های فکری به‌صورت هفتگی یا ماهانه تشکیل می‌دهند که اگر این موضوع در مؤسسات قرآنی صورت گیرد، نتیجه مطلوبی را در نوع آموزش و پرورش آموزه‌های قرآنی به‌ ثمر خواهد داشت.

 

لزوم راه‌اندازی باشگاه قرآنی با حمایت نظام قرآنی کشور جهت رشد و پرورش استعدادهای قرآنی

عبائی در ادامه خواستار ایجاد باشگاه قرآنی برای تعلیم تخصصی نخبگان قرآنی با حمایت نظام قرآنی کشور و همچنین کارشناسی اساتید زبده در مؤسسات قرآنی ـ مردمی شد و افزود: باشگاه قرآنی موجب هم‌گرایی نخبگان قرآنی جهت توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی در جامعه می‌شود و این موضوع باید با محوریت هدایت مستعدان قرآنی به سمت هدف‌های والا و کاربردی شدن افراد صورت گیرد.

این داور بین‌المللی قرآن در پاسخ به این سؤال که استعدادیابی در مؤسسات قرآنی ـ مردمی به چه صورت‌هایی می‌تواند شکل بگیرد، افزود: مؤسسات قرآنی ـ مردمی برای شناسایی نخبگان قرآنی باید از راه‌های مختلفی همچون گزینش، مصاحبه و همچنین آزمون‌های کتبی و شفاهی با برنامه‌ریزی مدون استفاده کنند.

 

دوره‌های آموزش قرآن در مؤسسات به صورت رایگان برگزار شود

عبائی در ادامه پرداخت شهریه در رابطه با کلاس‌های قرآنی مؤسسات قرآنی ـ مردمی را از جمله نقاط ضعف آنها نام برد و افزود: با توجه به این که از سوی دولت برای حوزه قرآن و عترت بودجه اختصاص می‌یابد، لازم است تا مؤسسات قرآنی و مراکز قرآنی از افرادی که برای فراگیری آموزه‌های قرآنی مراجعه می‌کنند، شهریه دریافت نکنند.

این استاد پیشکسوت قرآن با اشاره به این مطلب که برای نخبه‌پروری قرآنی باید امکانات ویژه همچون سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در اختیار مؤسسات قرآنی ـ مردمی قرار گیرد، گفت: یکی از پیشنهادهایی که در حوزه قرآن از سوی کارشناسان و اصحاب قرآنی باید مورد توجه قرار گیرد، در اختیار داشتن امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است تا هوش افراد سنجیده شود و در جلسات گروهی و خصوصی رشد یابند.

این کارشناس قرآنی در ادامه نسبت به تعامل مؤسسات قرآنی ـ مردمی با مراکز آموزشی کشور همچون آموزش و پرورش و دیگر نهادها تأکید کرد: لازم است تا مؤسسات قرآنی در مسیر پرورش نخبگان قرآنی با مراکز قوی آموزشی تعامل و همفکری داشته باشند تا با توجه به اصول و روش برنامه‌ریزی، دچار معضلات گوناگون نشوند.

 

حضور نخبگان قرآنی در مسابقات؛ راهکاری جهت سنجش هوشیاری و استعداد این افراد

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث پردیس تهران از جمله مراحل نخبه‌پروری قرآنی را مقدماتی و تکمیلی دانست و افزود: مستعدان قرآنی پس از تعلیم و تربیت توسط کارشناسان قرآنی باید در مسابقات داخلی حضور یابند تا سطح هوشیاری این افراد مشخص و سنجیده شود سپس با اخذ رتبه بالا موفق به گذراندن مرحله مقدماتی خواهند شد.

وی اضافه کرد: مستعدان قرآنی پس از گذراندن مرحله مقدماتی باید در مقاطع مختلف دسته‌بندی شوند و در حوزه‌های مجزا مشغول به فراگیری آموزه‌های تخصصی قرآن شوند سپس در مراحل تکمیلی که شامل مسابقات کشوری و خارج از کشور می‌شود، حضور یابند.

عبائی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه قرآن لازم است تا مدیریت عالمانه‌ای برای تحقق اهداف دینی و قرآنی نخبگان داشته باشیم تا با استفاده از فرامین و برنامه‌های تخصصی به نخبگان امتیاز دهیم.

منبع: خبرگزاری ایکنا
۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۰:۰۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500